Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

Zdravie

Úvod BlogZdravie

Bolesti chrbtice a hlavy

 

V dnešnom článku sa budem venovať veľmi častému javu, a to bolestiam chrbtice a hlavy. Nenechajte sa masírovať reklamami ponúkajúcimi tabletky na bolesti, ktoré si vezmete a hneď je svet krajší. Nájdite príčinu Vašich problémov a odstráňte ju, aby ste už nepotrebovali žiadne tabletky na bolesti, ktoré dokážeme odstrániť správnym pohybom a najmä držaním tela.


Držanie tela je hlavným faktorom ovplyvňujúcim, ako sa cítime. Správny tvar chrbtice nielen skrášľuje našu postavu, dodáva nám pocit sebedôvery, ale aj priamo vplýva na nervové zakončenia, ktoré sú v oblasti chrbtice široko rozvetvené. Bolesť na hrudníku? Tiež možný dôsledok problému chrbtice...

Moje odporúčania pre ľudí, ktorí chcú začať cvičiť a majú problémy s chrbticou:

  • ak si platíte trénera, všímajte si či sa Vás na začiatku dôsledne pýta na Váš zdravotný stav
  • najlepšie je začať klasickou kontrolou u svojho ortopéda (mnoho vecí je nám skrytých)
  • správna strava odkyslí telo a zmierni odvápňovanie kostí a bolesti
  • správny pitný režim
  • dostatok zdravých tukov a minerálov
  • preventívne užívať aspoň raz ročne kvalitnú kĺbovú komplexnú výživu

Samotný tréning by mal pozostávať z cvikov na upravenie zlého držania tela.

Z osobnej skúsenosti viem, že to niekedy nie je príjemné si vypočuť pre klienta, čo všetko musí absolvovať i keď príde s inými cieľmi, ale základ je držať sa postupnosti a najprv opraviť to zlé, potom budovať na nových zdravých základoch nové telo!


Väčšinou počúvam vety ako: chcem nabrať toľko a toľko svalov, chcem schudnúť, chem to či ono...všetko má svoj čas, telo potrebuje čas na regeneráciu a postupne sa adaptuje na nové veci. Ak by sme zaťažili telo so zlým držaním tela, použili by sme cviky so záťažou, dospeli by sme k ešte väčším problémom. Všetko by to situáciu len zhoršilo.


To v akom stave telo máte, je výsledkom celého doterajšieho života. Väčšinou niekoľko desiatok rokov neriešené príčiny aktuálneho stavu. A niekto to chce zmeniť za mesiac? NEMOŽNÉ

Doprajte si čas, dajte svojmu telu odmenu vo forme odborného prístupu a budete sa tešiť nielen z peknej postavy, ale aj z lepšieho zdravia.

 


 

Ako sa brániť osteoporóze?

Osteoporóza straší nejedného človeka v zrelom veku. Či už je dôsledkom zlej životosprávy, stravovania alebo je to dedične podmienené, nepodliehajme jej a poďme spolu efektívne potlačiť jej rozvoj. Asi každý z nás sa stretol s týmto ochorením, či už u známych alebo rodinných príslušníkov. Postihuje väčšmi ženy ako mužov, preto by si mali všímať varovné príznaky skôr ako sa dostanú do štádia, kedy začnú chodiť k lekárom a brať tabletky.


Od každého klienta vyžadujem na začiatku vyplnenie zdravotného dotazníka a meranie telesných parametrov na diagnostickej váhe. Informácie získané meraniami a vyspovedaním mi ukážu cestu ako najlepšie pomôcť. Ak máte iné skúsenosti s trénermi, ktorých informácie o Vašom zdravotnom stave nezaujímali do podrobna, stretli ste sa s laxným prístupom ohrozujúcim zdravie. 


Na základe vstupných údajov si určíme najvhodnejší tréning, s postupným tempom, aby sme dali organizmu dostatočný čas na adaptovanie. Nie je to len rpevencia pred zraneniami zo záťaže, ale postupná adaptácia je v preklade zmena organizmu na silnejší a odolnejší voči záťaži. Cvičením so záťažou dosiahneme najlepší efekt zhutňovania kostí. Je to proces, kedy nám pri cvičení nepevnejú iba svaly a šľachy, ale aj samotné kosti. Celý organizmus sa precvičí, aby sme dosiahli jeden výkonný celok. Väčšina športov je jednostranná, nemá zameranie na celý pohybový aparát. My cvičíme na posilnenie celého aparátu. Postupné tempo je dôležité z hľadiska spevnenia šliach. Silnejú totiž pomalšie ako svaly, a preto ich treba zaťažovať rovnomerne a postupne zvyšovať záťaž.

Pevné šľachy nám budú držať kĺby v správnej polohe a nám sa dostane úľavy od bolesti kĺbov.


Zároveň správna poloha kĺbov je prevenciou pred predčasným opotrebovaním kĺbnych púzdier, ktoré vzniká v dôsledku slabej pevnosti celého aparátu a nesprávneho držania tela a naučených zlozvykov v bežných pohyboch. Aj zlá chôdza dokáže zhoršiť situáciu. Dbajte na správne cvičenie pod dohľadom odborného trénera, aby bolo cvičenie liekom a nie jedom!

 


 

Nedostatok energie a tonizácia organizmu

Na začiatok si vysvetlíme pojem „tonizácia organizmu“. Stresové situácie, vysoký pracovný výkon, mestské životné prostredie, duševná záťaž, to je len malý súhrn faktorov ovplyvňujúcich našu vnútornú harmóniu a výkonnosť organizmu.

 

Nepriaznivé vplyvy prostredia odčerpávajú telesnú energiu a telo potrebuje vonkajšie stimuly na upravenie biorytmu. Pokiaľ je organizmus vyčerpaný až príliš, nedokáže sa riadne regenerovať bez nášho aktívneho prístupu k relaxácii. Tonizácia organizmu sa dá vysvetliť aj regeneráciou organizmu, doplnenie energie potrebnej pre vnútornú pohodu a spevnenie kostrového svalstva. Unavený človek dáva aj navonok jasne najavo svoju únavu. Nechodí vzpriamene, pôsobí akoby bol v kŕči. Pokiaľ telo nie je uvoľnené, nefungujú správne ani očistné detoxikačné procesy a hromadia sa odpadové látky v tele, ktoré celý problém ešte zhoršujú.

 

Takže aký je recept na tonizáciu organizmu?

 

Skladá sa z troch hlavných súčastí, z ktorých ani jedna nesmie chýbať. Je to strava, pohyb a regenerácia.

Strava

Prvým článkom skladačky je strava. Treba sa vyvarovať ťažkým a nezdravým pokrmom, ktoré nás iba zaťažujú a nedodávajú do tela žiadne potrebné živiny, ale iba prázdne kalórie. Zdravé stravovanie neznamená iba vhodné zloženie potravín na našom jedálnom lístku, ale aj čas kedy ich prijímame a počet jedál za deň. Pre normálne fungovanie všetkých metabolických funkcií potrebujeme prijať potravu cca každé 3 hodiny, to znamená asi 5-6 jedál denne. Iba takto dokáže náš metabolizmus pracovať na vyššej rýchlosti a vyvarujeme sa tým ukladaniu kalórií do tukov a hlavne telo potrebuje neustály prísun kvalitných živín.

Pohyb

Druhým dôležitým prvkom tonizácie je pohyb.

 

Ochabnuté svalstvo je potrebné stimulovať vhodnými pohybovými aktivitami, ktorým by mala predchádzať odborná konzultácia s odborníkom ohľadom tréningu a určenie svalových partií, ktoré potrebujú spevniť a ktoré uvoľniť.

 

Sedavým zamestnaním, prípadne inými pracovnými úkonmi s jednostranným charakterom vznikajú telesné disbalancie. Väčšinou tzv. „počítačový posed“ spôsobuje najväčšie problémy so správnym držaním tela. Dlhým sedením s predklonenou hlavou vznikajú spazmy – stuhnuté miesta vo svaloch, ktoré treba natiahnuť strečingom a na opačnej strane sú svaly väčšinou ochabnuté, tie treba posilniť. Cvičenie aktivuje aj krvný obeh a zlepšuje funkcie organizmu, vitalizuje ho. 

Regenerácia

Poslednou súčasťou procesu je regenerácia.

 

Tak ako po každom intenzívnom cvičení je vhodné si svaly a kostru uvoľniť strečingovými cvičeniami, tak aj po každom duševnom vypätí potrebuje telo oddychovať a uvoľniť duševné napätie.

 

Stres spôsobuje aj stuhnutie svalov, nakoľko človek v strese je v kŕči a obrovskom vypätí. Pre niekoho je ideálne po ťažkom dni oddychovať aktívne športom, pre iného je príjemnejšie si ľahnúť a počúvať hudbu. Oba varianty sú vhodné a prospešné, no treba ich kombinovať pre čo najlepší účinok. Pohyb nás aj v čase najväčšej únavy dokáže energizovať. V tomto momente nastupuje naša vnútorná motivácia, kedy je ťažké sa pri celkovej únave odhodlať ešte na fyzickú aktivitu. Ale budete prekvapení jej účinkom. Do krvi sa vyplavia endorfíny a naše telo sa uvoľní a získame pocit ľahkosti a radosti zo života.

 

Tonizácia organizmu je celkové zlepšenie vitálnych funkcií tela, predlžuje a skvalitňuje život. Netreba vždy s každou bolesťou chodiť hneď k lekárom, veľakrát pomôže omnoho viac cvičenie ako nejaký liek, ktorý iba utlmuje príznaky, ale nerieši podstatu.